Karyntia (niem. Kärnten) - kraj związkowy i kraina historyczna w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią i Włochami.
Informacje ogólne
  • stolica: Klagenfurt
  • liczba ludności: 562 tys. mieszkańców (1995)
  • powierzchnia: 9,5 tys. km²
  • inne ważniejsze miasta: Villach, Spittal
Powierzchnia Karyntii jest górzysta, w zachodniej części znajdują się Wysokie Taury (Grossglockner 3797 m n.p.m.), Alpy Karnijskie i Gailtalskie, a wwschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką krainy jest Drawa. Znajdują się tu również liczne jeziora (największe Wörther czy też Ossiach).
Gospodarczo eksploatuje się lasy. Hoduje się owce, bydło i trzodę chlewną. Uprawia się zboża i rośliny pastewne. Wydobywa się magnezyt oraz rudy cynku i ołowiu. Przemysł drzewny, papierniczy, metalowy i skórzany.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.