Karwina (cz. Karviná), miasto w Republice Czeskiej, na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą, przy granicy polsko-czeskiej. 66 tys. mieszkańców, 57,5 km2 powierzchni. Jeden z głównych ośrodków górniczych Republiki Czeskiej, wraz z okolicznymi miastami tworzy przemysłowe Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie.
Karwina do XIX wieku była mało znaczącą wsią Księstwa Cieszyńskiego leżącą nieopodal dużego ośrodka miejskiego, jakim w owym czasie był Frysztat. Odkrycie bogatych złóż węgla w tej okolicy doprowadziło do gwałtownego rozwoju Karwiny i sąsiednich wsi jako miejscowości górniczych i hutniczych. W 1847 roku pierwsze połączenie kolejowe w ramach cesarsko-królewskiej Kolei Północnej, w 1871 kolejne, w ramach kolei koszycko-bogumińskiej.
Po zakończeniu I wojny światowej, upadku Austro-Węgier i podziale Śląska Cieszyńskiego rejon Karwiny znalazł się w granicach Czechosłowacji i stał się głównym ośrodkiem przemysłowym tego kraju. W 1923 roku Karwina uzyskała prawa miejskie. W październiku 1938 wraz z całym Zaolziem zajęta przez wojska polskie. Po II wojnie światowej ponownie do Czechosłowacji.
W 1948 roku połączono miasta Karwinę i Frysztat oraz wsie Darków, Raj i Stare Miasto w jeden organizm miejski o nazwie Karwina. Herbem miejskim ustanowiono dawny herb Frysztatu, który od tej pory stanowi historyczno-zabytkowe centrum przemysłowego miasta. Karwina została siedzibą powiatu, w którego obręb weszły m.in. Czeski Cieszyn, Bogumin i duże miasto-sypialnia Hawierzów. Karwina stanowi znaczący ośrodek kulturalno-oświatowy mniejszości polskiej w Republice Czeskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.