Karol XII (szw. Karl XII; 17 czerwca 1682 - 30 listopada 1718) - król Szwecji od 1697 r.
Podczas III wojny północnej (1700-1721) wielokrotnie rozbijał przeważające wojska sił koalicji Rosji, Saksonii, Danii i Brandemburgii. W roku 1704 zmusil króla polskiego Augusta II Mocnego do abdykacji na rzecz wojewody Stanisława Leszczyńskiego. Kolejny atak na Rosję w roku 1708 załamał się po klęsce pod Połtawą w roku 1709 z wojskami Piotra I Wielkiego. Ranny uciekł do Turcji gdzie namówł sułtana do ataku na Rosję (1710). Po przystąpieniu kolejnych państw do koalicji antyszwedzkiej Karol XII uciekł z Turcji. Zginął w roku 1718 podczas oblężenia twierdzy Frederikshald w Norwegii. Był on ostatnim władcą absolutnym w Szwecji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.