Karol_Ender -
Karol Ender (zm. 1914), wybitny przemysłowiec pabianicki, jeden z najważniejszych twórców przemysłu włókienniczego w Pabianicach i całym regionie łódzkim.
Pochodził z Saksonii. Początkowo pracował jako majster tkacki. Został zięciem Beniamina Krusche, mężem jego najstarszej córki - Marii Augusty. W 1872 stał się współwłaścicielem świetnie prosperującej firmy bawełnianej rodziny Krusche; dwa lata później firma zmieniła nazwę na "Krusche i Ender", a w 1899 przekształciła się w spółkę akcyjną o charakterze rodzinnym. Dzięki Karolowi Enderowi firma rozwijała się pomyślnie i stała się wkrótce czwartą fabryką w branży bawełnianej w całym Królestwie Polskim.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.