Karia (gr. Karia, łac. Caria) to historyczna kraina w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej na wybrzeżu Morza Egejskiego, granicząca z Lidią, Frygią, Kabalią i Likią. Przez Karię przepływała rzeka Meander (dziś Menderes) i jego dopływy: Harpasos, Marsyas i Indus.
W czasach poprzedzających dominację greckich plemion była częścią Fenicji. Oprócz autochtonicznych potomków Fenicjan Karię zasiedlali głównie greccy koloniści: Dorów i Jonów. Najważniejszymi miastami Karii były: Milet, Halikarnas, Knidos, Myndos, Priene i Mylasa.
Podbita przez Persów w 545 p.n.e., a następnie w 334 p.n.e.. przez Aleksandra Wielkiego. W czasach rzymskich weszła w skład prowincji Azja. Od czasów Dioklecjana stanowiła osobną prowincję ze stolicą w Afrodyzjas.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.