Karaimi (z hebr. karajim = 'czytający'; Karaici) - niewielka grupa etniczna i religijna pochodzenia tureckiego, licząca sobie około 12 tysięcy osób. Posługują się językiem karaimskim należacym do języków tureckich, ale w odróżnieniu od pozostałych ludów tureckich - wyznawców islamu - wyznają oni religię, która na przełomie VII i VIII wieku wyłoniła się z judaizmu. Założycielem tego odłamu był Anan ben Dawid z Basry. Uznają oni tylko Biblię, w szczególności Pięcioksiąg Mojżeszowy, odrzucając autorytet rabinów i Talmud. Zwalczani przez wyznawców judaizmu rozproszyli się po świecie - zamieszkują w niewielkich skupiskach na Ukrainie (Krym), Litwie (okolice Trok, Wilno, Poniewież), w Polsce, Turcji, Izraelu i Egipcie. Liturgia karaimska odprawiana jest w języku starohebrajskim oraz w języku karaimskim.
W Polsce mieszka około 120 Karaimów, zrzeszonych w Karaimskim Związku Religijnym i Związku Karaimów Polskich.

Linki zewnętrzne

Karaimi Polscy
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.