Karaczi, Karaći, największe miasto w Pakistanie, położone w południowej części kraju, nad Morzem Arabskim, na północnym skrawku delty Indusu. Stolica prowincji Sindh.
9,400 tysięcy mieszkańców ( 1998 )

Historia

Założone przez kupców indyjskich na początku XVIII w. Dynamiczny rozwój nastapił po 1947 r., kiedy miasto stało się stolicą Pakistanu (do 1959 r.). W Karaczi często wybuchają zamieszki etniczne i religijne między hindusami i muzłumanami. W 1994 w ich wyniku zginęło ok.1000 osób.

Przemysł

Miasto jest centrum krajowego włókiennictwa (połowa państwowej branży). Rozwinięty jest tu także przemysł skórzany, obuwniczy, maszynowy i chemiczny. Są 2 rafinerie i huty żelaza.
Znajduje się tu największe lotnisko w kraju oraz siedziba pakistańskich linii lotniczych ( Pakistan International Arlines Corporation - PIA ). W pobliżu miasta wybudowano pierwszą w Pakistanie elektrownię jądrową o mocy 125 MW.

Atrakcje

  • Defence Society Mosque - jeden z największych meczetów w Azji
  • Old Frere Hall i Bagh-e-Dzinnah - zespół pałacowo-ogrodowy
  • grób Muhammada Ali Jinnaha
  • Muzeum Narodowe
  • bazary - Bohri, Dżuna, Dżodia, Sarafa
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.