Kaledończycy to mieszkańcy Kaledonii (dzisiejszej Szkocji) w czasach starożytnych i we wczesnym średniowieczu.
Brytanię oddzielał od Kaledonii Mur Hadriana, zbudowany właśnie po to, by odgrodzić obszary zajęte przez Rzymian od nieujarzmionych plemion piktyjskich i Goidelów, zwanych też Szkotami.
Były to plemiona celtyckie i preceltyckie, które w różnym czasie zasiedliły Kaledonię. Goidelowie wylądowali prawdopodobnie na południowo-wschodnim wybrzeży Brytanii i dotarli do Kaledonii mniej więcej w V w. p.n.e. W ślad za nimi pojawili się Piktowie (III w. p.n.e.). Obie grupy zyskały sobie u Rzymian opinię nieustraszonych i dzikich wojowników.
Po kilku nieudanych próbach podboju, a także z powodu niewielkiej przydatności górskich terenów dla osadnictwa, rzymscy najeźdźcy porzucili myśl o ekspansji na północ i odgrodzili się od Kaledończyków wspomnianym Murem Hadriana, a następnie Murem Antoninusa położonym bardziej na północ.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.