Kalambury to drużynowy zabawowy teleturniej, emitowany przez telewizje Polsat, Polsat 2 i TV 4, a także gra towarzyska. Wbrew nazwie, gra ta nie ma nic wspólnego z kalamburami.
W teleturnieju biorą udział dwie drużyny. Zasadniczym elementem zabawy jest odgadywanie haseł. W każej kolejce każda drużyna odgaduje hasło lub hasła, przedstawiane przez jednego z członków drużyny. W poszczególnych etapach zabawy hasła przedstawiane są gestami (pantomima) lub rysunkami (elementy rebusu). Zarówno podczas pokazywania jak i rysowania nie wolno używać słów ani wydawać innych dźwięków, podpowiadających hasło. Nie wolno również uciekać się do gestów podczas rysowania.
Kalambury jako gra towarzyska są szczególnie popularne w fandomie fantastycznym i niemal na każdym konwencie fanów fantastyki w Polsce jednym z punktów programu jest konkurs kalamburów. W przeciwieństwie do teleturnieju, liczba drużyn jest jednak zazwyczaj większa niż dwie, hasła są też częściej pokazywane niż rysowane.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.