Kadisz - słowo pochodzące z języka hebrajskiego i oznaczające w dosłownym tłumaczeniu święty. W judaizmie jest to modlitwa będąca składnikiem wszelkich żydowskich modłów zbiorowych. Każdy mężczyzna odmawia ją przez cały rok po śmierci bliskiego członka rodziny i w każdą rocznicę jego zgonu. Kadisz nie jest modlitwą za zmarłych lecz wysławianiem Bożego Imienia i błaganiem o nadejście Bożego Królestwa. Kadisz odmawia się by okazać Bogu, że pomimo straty najbliższej, czy bliskiej osoby nie zapomina się o nim.
Jedną ze specyficznych form kadisza jest: kadisz jatom. Jest to Kadisz sierocy, odmawiany po zasypaniu grobu - odmawia go syn zmarłego w obecności minjanu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.