Kabinda (Cabinda) - prowincja Angoli, stanowiąca eksklawę tego państwa, oddzielona od głównej części tego państwa przez terytorium Demokratycznej Republiki Konga. Kabinda graniczy z tym państwem od południa i wschodu, od północy sąsiaduje z Kongiem. Od zachodzu oblewana jest przez wody Oceanu Atlantyckiego.
Powierzchnia prowincji wynosi 7270 km², a ludność - 163 tys. (1991). Główne miasto to Kabinda.

Historia

Portugalscy odkrywcy, misjonarze i kupcy przybywali do ujścia rzeki Kongo już w połowie XV wieku. Nawiązali oni kontakty z potężnym królem Kongo, nazywanym manikongo, który kontrolował m.in. niewielkie królestwa na terenie dzisiejszej Kabindy. Na przestrzeni lat swoje placówki handlowe zbudowali tutaj Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy. Wkrótce doszło też do konfliktów między kolonialnymi imperiami.
Ostatecznie terytorium to stanowiło część portugalskiej kolonii Angola. Do drugiej połowy XIX wieku było ono jeszcze fizycznie połączone z resztą Angoli. Konferencja w Berlinie w 1885 zdecydowała o poszerzeniu terytorium Wolnego Państwa Kongo o ujście rzeki Kongo, odzielając tym samym terytorium Kabindy.
Od uzyskania niepodległości przez Angolę w 1975 działa tutaj ruch wyzwoleńczy pod nazwą Front Wyzwolenia Enklawy Kabindy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.