Kęty - miasto (20 tys. mieszkańców w 2003 r.) o charakterze handlowo-przemysłowym w woj. małopolskim na północnych stokach Beskidu Małego, w dolinie rzeki Soły.

Położenie geograficzne:

Na drodze z Bielska-Białej do Krakowa, Kęty położone są między Kozami a Andrychowem. Kęty należą do podkarpackiej strefy klimatycznej.
Powierzchnia miasta wynosi ok. 23 km 2.

Historia:

Kęty posiadają prawa miejskie od 1277 r., choć osada pamięta czasy znacznie dawniejsze. W roku 1867 Franciszek i Edward Zajączkowie i Karol Lankos założyli w Kętach pierwszą fabrykę sukna. Z ziemi Kęckiej pochodzi św. Jan Kanty. Najwspanialszy rozkwit miasta nastąpił za panowania Jagiellonów, kiedy Kęty stały się własnością króla, potem królewszczyzną, a rajcy kęccy byli poręczycielami królewskich pożyczek.
W Kętach i pobliskim Czańcu mieszkali Wojtyłowie, przodkowie papieża Jana Pawła II.

Edukacja:

  • Wyższa Szkoła Nauk Ekonomicznych i Społecznych
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.