Półwysep Jutlandzki (Jutlandia) (duń. Jylland, niem. Jütland) to półwysep położony w północnej Europie, oblany morzami Bałtyckim i Północnym. Półwysep "wyrasta" z kontynentu europejskiego w okolicach Hamburga, jego powierzchnia wynosi około 40.000 km². Szczyt Jutlandii - Vendsyssel - oddzielony jest od półwyspu cieśniną Limfjord; ponieważ otoczony jest ze wszystkich stron wodą, jest uważany za wyspę.
Jutlandia -

Podział polityczny

Obecnie południowa część Jutlandii (Szlezwik-Holsztyn) należy do Niemiec (historycznie tereny te często przechodziły z rąk do rąk między Niemcami a Danią). Większa część Jutlandii należy do Danii i stanowi ok. 70% całkowitej powierzchni tego państwa.

Podział administracyjny części duńskiej

W Jutlandii położonych jest siedem z trzynastu duńskich okręgów administracyjnych (amt). Są to: Okręgi te odpowiadają wielkością polskim powiatom i dzielą się na dalsze 142 gminy (kommune).
Największe miasta Jutlandii to Aalborg i Århus, a także Esbjerg, Randers, Kolding, Vejle, oraz Horsens.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.