Jurgów (po słowacku Jurgov), wieś w wojewodztwie małopolskim, powiat tatrzański. Jest to niewielka miejscowość na południu Polski, na Spiszu, położona w dolinie rzeki Białki.
W Jurgowie działa przejście graniczne ze Słowacją. Znajduje się tutaj szkoła podstawowa i jedyne w gminie Bukowina Tatrzańska przedszkole samorządowe.

Historia

Miejscowość była założona około 1546 roku na prawie wołoskim. Przez wieki swojego istnienia leżała w granicach różnych państw, z tego powodu historia miejscowości jest dosyć skomplikowana.

Co warto zobaczyć?

Warty obejrzenia jest drewniany kościół z XVII wieku obok którego została w 1881 wybudowana murowana dzwonnica. Można zwiedzić również spiską drewnianą chłopską chałupę, aktualnie jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ciągle działa tartak napędzany kołem wodnym. Za wsią w stronę granicy znajduje się zespół kikudziesięciu drewnianych szałasów pasterskich. Szałasy należą do mieszkańców Jurgowa. Pierwotnie znajdowały się na polanach tatrzańskich, jednak kiedy Jurgowianie utracili prawo wypasu na nich zostały przeniesione i umieszczone na polanie Podokólne

Kultura

We wsi działa zespół regionalny "Podhale - Grupa Spiska z Jurgowa" oraz międzyszkolny zespół Małe Podhale. Aktywna jest także orkiestra dęta, która działa przy OSP w Jurgowie.

Turystyka

Miejscowość bardzo atrakcyjna turystycznie, piękne widoki. Dogodne miejsce do wypoczynku w ciszy i spokoju. Z Jurgowa można podziwiać Tatry Wysokie i Bielskie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.