José López Portillo y Pacheco (16 czerwca 1920 w mieście Meksyk - 17 lutego 2004), polityk meksykański.
Sprawował funkcje w administracji państwowej w okresie prezydentury Gustavo Díaza Ordaza i Luisa Echeverría Álvareza; od 1971 był ministrem finansów. W grudniu 1976 zastąpił Echeverría Álvareza na stanowisku prezydenta (z ramienia Partii Instytucjonalnej).
Prowadził politykę tworzenia nierolniczych miejsc pracy, eksploatacji zasobów ropy i gazu ziemnego, rozwoju przemysłowego i kreowania rynku przyjaznego inwestycjom zagranicznym. Wielka inwestycja wydobywcza i stworzenie państwowego przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem i eksportem ropy - Petróleos Mexicanos (PEMEX), zakończyła się niepowodzeniem, znacznym wzrostem długu zagranicznego oraz skorumpowaniem i skompromitowaniem administracji Lopeza Portillo.
Przeprowadził także reformę parlamentu; liczba deputowanych wzrosła do 400, przy jednoczesnym zapewnieniu partiom opozycyjnym (innym niż Partia Instytucjonalna) 100 miejsc.
Po upływie 6-letniej kadencji na stanowisku prezydenta zastąpił go w grudniu 1982 Miguel de la Madrid.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.