José Eduardo dos Santos (ur. 28 sierpnia 1942 w Luandzie) - polityk angolański.
W 1961 został członkiem proradzieckiego Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli (MPLA), walczącego z portugalskim kolonializmem. W 1963-1966 studiował w Moskwie, uzyskując dyplom inżyniera górnictwa naftowego. Prowadził szkolenia polityczne w ramach MPLA dla uczniów i studentów w Luandzie i okolicach, był wiceprzewodniczącym sekcji młodzieżowej ruchu, pracował w przedstawicielstwach ruchu w Kinszasie i Brazzaville. Aktywnie uczestniczył w wojnie z Portugalczykami (1970-1974), kierował sekcją łączności na północy Angoli.
Po zdobyciu władzy przez MPLA koordynował przejmowanie kontroli nad północą kraju; był członkiem Komitetu Centralnego i Biura Politycznego KC MPLA oraz szefem departamentu spraw zagranicznych. Resort spraw zagranicznych objął także w rządzie niepodległej Angoli w listopadzie 1975. W latach 1976-1978 był pierwszym wicepremierem i ministrem planowania, następnie przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania. W grudniu 1977 ruch MPLA przekształcił się w partię polityczną (Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli - Partia Pracy, MPLA-PT), a dos Santos został sekretarzem KC ds. rozwoju gospodarczego i planowania.
Po śmierci lidera MPLA dyktatora Agostinho Neto we wrześniu 1979 dos Santos został sekretarzem generalnym tej partii i prezydentem Angoli, stanął jednocześnie na czele rządu i Rady Rewolucyjnej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.