Jordan (arab. Nahr al-Urdunn, hebr. ha-Jarden) - rzeka na Bliskim Wschodzie o długości 252 km. Jej źródła znajdują się na terytorium Libanu w górach Antylibanu, dalej płynie na południe dnem tektonicznego rowu Al-Ghaur (Rów Jordanu) - w większej części poniżej poziomu morza. Potem płynie głównie jako rzeka graniczna Izraela, Syrii, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Przepływa przez Jezioro Tyberiadzkie, a uchodzi deltą do Morza Martwego.
Wody rzeki wykorzystywane są do celów irygacyjnych i energetycznych, ale ich podział i wykorzystanie jest przyczyną wielu sporów wśród państw, przez które przepływa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.