John Fitzgerald Kennedy (1917-1963) - popularny "JFK", trzydziesty piąty prezydent USA (1961 - 1963). Urodził się 29 maja 1917 roku w Bostonie. Pochodził z bogatej, katolickiej rodziny. W czasie II wojny światowej w stopniu porucznika marynarki dowodził kutrem torpedowym PT 109, który (2 sierpnia 1943) został staranowany przez japoński niszczyciel. 12 września 1953 roku ożenił się z Jacqueline Bouvier. 27 listopada 1957 roku urodziła mu się córka Caroline, a 25 listopada 1960 roku syn John. Rozpoczął prezydenturę 9 listopada 1960 roku, pokonawszy Richarda Nixona. Został zaprzysiężony na prezydenta 20 stycznia 1961 roku, wtedy to wypowiedział słynne słowa: "Nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju". Powołał do życia Korpus Pokoju. Przyczynił się do wprowadzenia zakazu prób z bronią atomową. Zmarł w wyniku zamachu, 22 listopada 1963 roku w szpitalu Parkland Dallas w stanie Texas, gdzie rozpoczynał swoją kampanię wyborczą. Oficjalne ustalenia tzw. Komisji Warrena mówiły, iż zabójcą był schwytany jeszcze w dniu zamachu Lee Harvey Oswald, którego dzień później zamordował Jack Ruby, znany w Dallas właściciel klubu nocnego. Jednakże w 1978 roku specjalna komisja stwierdziła z 98% prawdopobieństwem, że zamachowców było co najmniej dwóch. Faktyczne okoliczności śmierci J. Kennedy'ego pozostały niewyjaśnione - zaginął mózg prezydenta, na podstawie którego można było ustalić liczbę snajperów, a kilkudziesięciu świadków, których zeznania stały w sprzeczności z ustaleniami Komisji Warrena, zginęło w tajemniczych okolicznościach. Zamach na prezydenta stał się kanwą nagrodzonego Oscarem filmu "JFK", w reżyserii Olivera Stone'a z Kevinem Costnerem w roli głównej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.