John Hume (ur. 18 stycznia, 1937 r. w Derry, znanym także jako Londonderry) - polityk północnoirlandzki, laureat Pokojowej Nagroda Nobla.
Wykształcił się w St. Columb's College w Derry, i w czołowym katolickim seminarium St Patrick's College w Maynooth. Miał zamiar zostać księdzem, ale nie ukończył studiów. Po powrocie do domu podjął pracę nauczyciela. Był członkiem-założycielem ruchu Credit Union w Derry. W latach 60. został prominentną postacią w ruchu na rzecz praw obywatelskich. W roku 1969 został niezależnym deputowanym do parlamentu północnoirlandzkiego.
Był współzałożycielem i wieloletnim przywódcą jednej z dwóch irlandzkich partii narodowych: Socjaldemokratycznej Partii Pracy (SDLP, od 1979 do 2001), głównej partii katolików północnoirlandzkich, a także członkiem brytyjskiej Izby Gmin i deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Autor szeregu publikacji politycznych. W 2004 roku wycofał się z działalności politycznej.
Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci historii politycznej i procesu pokojowego w Irlandii Północnej. W latach 90. uczestnik wielostronnych neegocjacji z udziałem głównych stron konfliktu. Wspólnie z Davidem Trimble otrzymał za to Pokojową Nagrodę Nobla (1998).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.