Jan Gutenberg (niem. Johannes Gensfleisch zum Gutenberg) (ur. ok. 1396 r. - zm. 3 lutego 1468 r.) – złotnik i drukarz moguncki, twórca pierwszej przemysłowej metody druku w Europie.
Działalność Gutenberga przypada na okres lawinowego rozwoju drukarstwa w Europie. Początkowo Gutenberg stosował znane już wcześniej w Europie czcionki drewniane, z czasem opracował własną wersję czcionek metalowych (również znanych już w Europie). Skonstruował specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej na wzór znanych już pras introligatorskich. W 1448 r. założył w Moguncji drukarnię. W 1455 roku ukazała się drukiem jego Biblia – arcydzieło sztuki typograficznej, w 1457 roku wydał Psałterz moguncki. Zmarł w biedzie.
Potocznie, ale niesłusznie uważany za wynalazcę druku (którego historia sięga tysiąca lat wstecz na Dalekim Wschodzie). Niesłusznie uważany jest również za pierwszego europejskiego drukarza. O wynalazku czcionki dowiedział się najprawdopodobniej od niejakiego Faustusa, który uciekł z Harlemu do Moguncji kradnąc wynalazek swojemu pracodawcy, Holendrowi Laurensowi Costerowi. Jednak wielkim dokonaniem Gutenberga było wydrukowanie w Europie pierwszego prawdziwie dużego wydawnictwa książkowego (do tej pory drukowano tylko pojedyncze karty zawierające skomplikowane zdobienia przeznaczone do dalszego wypełnienia pismem ręcznym, oraz niewielkie akcydensy), a także bardzo udane zaprojektowanie modyfikacji dotychczasowego gotyckiego kroju pisma ręcznego z uwzględnieniem do dziś docenianych parametrów typograficznych (np. odpowiednie światła).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.