Joaquim Alberto Chissano (ur. 22 października 1939), prezydent Mozambiku.
W latach 60. zaangażował się w ruch FRELIMO. Od 1975 był ministrem spraw zagranicznych kraju. W 1986, po tragicznej śmierci Samory Machela, objął stanowisko prezydenta. W 1994 wygrał, demokratyczne już, wybory prezydenckie. W 1999 został wybrany na kolejną kadencję, uzyskując 52,3 % głosów. W obu głosowaniach pokonał on przywódcę partii RENAMO Alfonso Dhlakamę.
Przed wyborami prezydenckimi przeprowadzonymi w grudniu 2004 Chissano ogłosił, iż nie będzie kandydował. Zwyciężył wówczas inny kandydat FRELIMO, Armando Guebuza.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.