Joanna d'Arc (urodzona 6 stycznia 1412 lub 1410 - zginęła stracona 30 maja 1431), La Pucelle, zwana Dziewicą Orleańską, właściwie Jehanne Darc, francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego.
Pochodziła z chłopskiej rodziny z Domrémy w dolinie Mozy (Lotaryngia). W tym czasie trwała wojna stuletnia, między Francją i Anglią, oraz sprzymierzonymi z nią Burgundczykami. Na wskutek traktatu z Troyes delfin Karol nie mógł przejąć sukcesji po Karolu VI. Pod wpływem mistycznych doznań Joanna wyruszyła by wyzwolić Francję od okupujących ją Anglików i osadzić na tronie prawowitego następcę tronu.
Młoda, 16-letnia dziewczyna z uporem dążyła by stanąć przed delfinem i zyskać akceptację prowadzonej przez nią misji. 23 lutego 1429 roku przybyła do Chinon, gdzie przebywał Karol. Następca tronu dał się przekonać, jednak poddano ją dalszym przesłuchaniom przed dostojnikami duchownymi. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii, stanęła na czele niezbyt licznych oddziałów wojskowych.
29 kwietnia 1429 roku na czele wojsk francuskich oswobodziła oblegany przez Anglików Orlean, a następnie zajęła kilka dalszych miast, a 18 czerwca zwyciężyła pod Patay. Joanna d'Arc doprowadziła do koronacji Karola VII w katedrze Reims (17 lipca 1429).
Zamiarem Joanny d'Arc było zajęcie Paryża, jednak ostatecznie nie powiodło się to. W czasie dalszych działań wojennych, 24 maja 1430 roku została schwytana przez Burgundczyków i sprzedana Anglikom za 10 000 złotych koron. Następnie została przekazana kościelnemu sądowi inkwizycyjnemu w Rouen i oskarżona o czary, herezję, rozpustę i pychę. W przebiegu długiego procesu wyrzekła się swoich przekonań i została skazana na karę więzienia. W krótkim czasie po tym, odwołała to jednak, a po przekazaniu angielskiemu sądowi świeckiemu została skazana na śmierć. 30 maja 1431 roku została żywcem spalona na stosie na Starym Rynku w Rouen, a jej szczątki wrzucono do Sekwany. Przez cały czas procesu Karol VII nie zrobił nic by ją ratować.
W krótkim czasie po jej śmierci, 7 lipca 1456 roku papież Kalikst III unieważnił wyrok skazujący. W XX wieku Joannę d'Arc beatyfikowano (1909), a w roku 1920 kanonizowano.
Joanna d'Arc jest symbolem jedności narodowej Francji i walki o jej niepodległość. Spowodowała pobudzenie do działania szerokich mas społeczeństwa francuskiego, będącego pod angielską okupacją. Uparcie dążyła do osadzenia na tronie prawowitego władcy Francji, umocniła Karola VII i ostatecznie była świadkiem ziszczenia się swojego marzenia podczas jego koronacji w Reims.
Postać Joanny d'Arc stała się inspiracją dla wieku twórców różnych dzieł sztuki, między innymi Szekspira, George'a Bernarda Shaw, Friedricha Schillera, Jeana Anouilha, czy Bertolt Brechta.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.