Jim Bacon, James Alexander Bacon (15 maja 1950 - 20 czerwca 2004), polityk australijski.
Urodził się w Melbourne, studiował na Manesh University gdzie w środowisku studenckim był przywódcą ruchu maoistycznego. Działał w związkach zawodowych na Tasmanii. Odstąpił od ideologii komunistycznej i został członkiem Australijskiej Partii Pracy.
W 1996 został deputowanym, rok później przywódcą Partii Pracy w Tasmanii; poprowadził partię do zwycięstwa w wyborach lokalnych i objął funkcję premiera rządu Tasmanii w 1998, zastępując liberała Tony'ego Rundle. Dzięki dobrym wynikom ekonomicznym i rozwojowi turystyki zapewnił sobie reelekcję w 2002.
Z powodu choroby nowotworowej zrezygnował z funkcji premiera w lutym 2004 i został zastąpiony przez dotychczasowego wicepremiera Paula Lennona. Niepełna pół roku potem zmarł w Hobart.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.