Jezioro Alberta (ang. Lake Albert, fr. Lac Albert, Albert Nyanza, dawniej Jezioro Mobutu Sese Seko) - jezioro w Afryce, jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, siódme pod względem powierzchni na tym kontynencie.
Jezioro położone jest na północny-zachód od Jeziora Wiktorii, na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. Stanowi najbardziej wysunięte na północ jezioro spośród łańcucha jezior położonych Wielkich Rowach Afrykańskich.
Jezioro Alberta wchodzi w skład skomplikowanego systemu rzecznego górnego Nilu. Do jeziora wpływają dwie duże rzeki Nil Wiktorii oraz Semliki, wypływa z niego Nil Alberta.
Nad zachodnim brzegiem jeziora góruje sięgające 2445 m n.p.m. pasmo Gór Błętkinych
Pierwszym Europejczykiem, który dotarł nad brzegi Jeziora Alberta, był w 1864 brytyjski odkrywca Samuel Baker. Nazwał on jezioro na cześć niedawno zmarłego księcia Alberta, małżonka królowej Wiktorii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.