Jesus Gil y Gil (11 marca 1933 w Burgo de Osma - 14 maja 2004 w Madrycie), hiszpański działacz sportowy, znany jako wieloletni prezydent klubu piłkarskiego Atletico Madryt, zajmujący się także działalnością polityczną.
Przez 10 lat sprawował funkcję burmistrza miasta Marbella; w związku z nadużyciami finansowymi popełnionymi w tym okresie został na krótko aresztowany w kwietniu 2002 (zwolniono go za kaucją).
W latach 1987-2003 sprawował funkcję prezydenta klubu Atletico Madryt, drugiego obok Realu wielkiego piłkarskiego przedsiębiorstwa w Madrycie. Za jego kadencji Atletico sięgnęło w 1996 po mistrzostwo i Puchar Hiszpanii, zaznało jednak również smaku degradacji do II ligi (2000). Jeszcze za kadencji Gila klub powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2002. W następnym roku prezydent zrezygnował ze swojej funkcji; do końca życia zachował jednak pakiet większościowy akcji klubu, a jego syn Miguel Angel był dyrektorem generalnym Atletico.
Gil był znany z dyktatorskiej metody kierowania klubem. Wielokrotnie ingerował w pracę trenerów, był skłócony z wieloma z nich; w ciągu 16 lat pełnienia funkcji wymienił aż 26 szkoleniowców.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.