prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia, ur. 21 marca 1950 roku w Kudowie Zdrój w województwie dolnośląskim, profesor nauk prawnych, polski polityk, poseł SLD.
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, tam też się doktoryzował z prawa konstytucyjnego. Habilitował się, również z prawa konstytucyjnego, w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Był posłem IX kadencji sejmu PRL oraz I, II, III i obecnej IV kadencji Sejmu Polski, w czasie której do 19 stycznia 2004 roku pełnił funkcję przewodniczącego klubu parlamentranego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pełni również funkcję przewodnicząego sejmowej komisji spraw zagranicznych. Od 4 marca 1995 roku do 26 stycznia 1996 roku piastował stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Józefa Oleksego. 22 października 2004 roku Sąd Lustracyjny instancji odwoławczej podtrzymał wyrok, w którym uznano, że skłamał on w oświadczeniu lustracyjnym. Według Sądu Apelacyjnego, w procesie pierwszej instancji słusznie oceniono, że zataił on swoją współpracę z wywiadem wojskowym PRL w latach 70.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.