Jerzy Józef Pilarczyk (ur. 18 marca 1949 w Pudłówku), polityk, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, minister rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Marka Belki od 31 maja 2005.
Studiował na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Szczecinie. Kierował Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Nieradowicach. Od 1989 poseł na Sejm (kadencje X, I, II, III i IV), jest członkiem SLD. W latach 1993-1997 był podsekretarzem, następnie sekretarzem stanu (wiceministrem) w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ponownie sekretarz stanu w tym resorcie (pod nazwą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) od października 2001. W maju 2005 został powołany na stanowisko ministra w miejsce Wojciecha Olejniczaka, który objął kierownictwo SLD.
Żonaty, dwoje dzieci.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.