Kirowograd (ukr. Кіровоград) - miasto w centralnej części Ukrainy, około 250 km na południe od Kijowa. Ma 239 tys. mieszkańców (2004). Stolica obwodu kirowogradzkiego. Przez miasto przepływa rzeka Inguł (dopływ Bohu).
W przeszłości Kirowograd nosił nazwę Jelizawetgrad, na cześć carycy Elżbiety, założycielki Wojskowej Szkoły Kadetów, mieszczącej się w tym mieście. Obecnie Kirowograd to miasto słabo uprzemysłowione, pogrążone w dużym bezrobociu i pozostałościach po byłym Związku Sowieckim (niedokończone i opustoszałe, monumentalne budowle socjalistyczne i upadające fabryki). Jedną z lepiej prosperujących dziedzin przemysłu jest górnictwo- na peryferiach miasta znajduje się kopalnia uranu. Poza tym, Kirowograd nie wyróżnia się w żaden szczególny sposób spośród wielu innych niewielkich ukraińskich miast. Jednakże wokół miasta przebiegają ważne drogowe trakty komunikacyjne łączące południe z północą (Odessa-Kijów) oraz wschód z zachodem (Dniepropietrowsk-Winnica).
Miasto, choć w przeważającym stopniu zamieszkałe jest przez wyznawców prawosławia, posiada okazały kościół rzymsko-katolicki, którego proboszczem jest duchowny z Polski. W 1999 roku parafia posiadała niespełna 80 wiernych. Ponadto Kirowograd posiada kompleksowy węzeł komunikacji osobowej: połaczenia autobusowe, kolejowe i lotnicze.
Do ciekawostek należy fakt, iż pierwszy demokratyczny prezydent Ukrainy - Leonid Krawczuk - urodził się i pochodził z obwodu kirowogradzkiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.