Rycerze Jedi – w Gwiezdnych Wojnach to starożytny zakon skupiający "wrażliwych na moc" (ang. Force Sensitive), czyli istoty, w których organizmach występuje nadnaturalne stężenie midichlorianów. Owe midichloriany są nanoorganizmami występującymi w każdym żywym organizmie, wzmacniając odczuwanie Mocy. W Zakonie Jedi wielką uwagę przywiązuje się do umiejętności panowania nad swymi emocjami, ponieważ niektóre z nich prowadzą na Ciemną Stronę Mocy. W zasadzie Jedi dążą do zaniknięcią wszelakich emocji. Głównymi wrogami Jedi na przestrzeni dziejów byli Lordowie Sith posługujący się i służący Ciemnej Stronie Mocy.
Według legendy pierwszym Jedi był Kaja Sinis, który był Civianinem, który narodził się 25000 lat przed "Mrocznym Widmem" na Ophuchi ( to była rodzima planeta tej rasy.) Według podań ustnych "od Mistrza do Ucznia" był on pierwszym Jedi i założycielem Zakonu Rycerzy Jedi-Bendu. W języku civiańskim termin "Jedi" znaczył "ten, który przynosi światło" ( z ang. "light bringer" ) . To on stworzył techniki pozwalające na korzystanie z Mocy. On też odkrył "dwie Strony Mocy" - Jasną ( nazwaną 'Ashla", z civiańskiego ), oraz Ciemną ( nazwaną "Bogan", też z tego samego języka ). We wczesnych latach obowiązkiem Jedi było studiowanie obu stron Mocy, ale służenie Jej Jasnej Stronie. Pierwszym Padawanem Kaji był Twi'lek Shintor Beerus znaleziony na Nefarionie. Wśród Padawanów Sinisa znależli się jeszcze: Oton Grent, Issius Pallon, Quotar Forsh i Whel Baroc. Kaja Sinis był wspomagany przez wielu filozofów i naukowców. Razem z naukowcem Cobarem Jacashem skonstruowali pierwszy miecz świetlny oraz Holocron. W czasie życia Sinisa Zooti Frugan stworzył Dark Jedi, którzy uczyli i ćwiczyli się sami, i byli wielkim zagrożeniem dla tamtejszych Jedi.Kaja Sinis w wieku 187 lat został zamordowany przez łowcę nagród Harbontin Dumis , który działał z rozkazu Księcia Utariusu Ganchoka Krancore'a. Przed śmiercią nagrał na Holocron przepowiednię " o tym, który przyniesie równowagę Mocy". Po śmierci Kaja Zakonem zajął się Beerus, który zmarł w wieku lat 174. Po jego śmierci, pierwszy Holocron został zgubiony na kilka tysiącleć.
Jedi służyli Republice Galaktycznej od jej założenia, czyli ok. 25tys. lat przed "Mrocznym Widmem". Po dojściu do władzy imperatora Palpatine'a niemal wyginęli z powodu urządzonego przez niego pogromu. Jednymi z nielicznych, którzy przeżyli, byli Obi-Wan Kenobi oraz Yoda. Za sprawą Luke'a Skywalkera zakon odrodził się.
Główną bronią Rycerzy Jedi był miecz świetlny.
Najbardziej znani Jedi:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.