Jean-François Champollion (23 grudnia 1790 - 4 marca 1832) - francuski lingwista, archeolog i egiptolog. Profesor Collège de France. Uznawany za twórcę nowoczesnej egiptologii.
Jean_Francois_Champollion -
W roku 1822 odczytał pismo egipskie na podstawie inskrypcji na Kamieniu z Rosetty oraz analizy języka koptyjskiego, współczesnego języka wywodzącego się z języka dawnych Egipcjan. Był dyrektorem muzeum egipskiego w Luwrze.
Niekiedy nazywany Champollion le Jeune (Champollion Młody), w odróżnieniu od starszego brata, Jacques-Josepha Champollion-Figeaca (1778–1867), jego pierwszego nauczyciela, który był archeologiem, paleografem, profesorem greki w Grenoble i kuratorem manuskryptów w Bibliotece Narodowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.