Jeżów – mała wioska w województwie małoposkim położona w malowniczej okolicy na wschód od Nowego Sącza, między Grybowem i Ciężkowicami, w dolinie rzeki Białej.
W wiosce znajduje się zachowany w doskonałym stanie drewniano – murowany kasztel, czyli dwór obronny, z pierwszej połowy XVI wieku. Gospodarzem jeżowskiego kasztelu jest tarnowskie Liceum Sztuk Plastycznych, które we dworze urządziło dom pracy twórczej dla swoich uczniów. Okolice Jeżowa, jak i widok samego kasztelu zostały uwidocznione na wielu obrazach, ponieważ miejscowość jest znana z plenerów malarskich, a sam dwór udostępniany nie tylko uczniom, ale w miarę możliwości także innym osobom i instytucjom. Co roku, w maju, odbywa się malarski plener ogólnopolski, na który zapraszani są przedstawiciele liceów plastycznych z całego kraju.
Sam kasztel, to wielce malowniczy, gotycko-renesansowy obronny dwór zwieńczony stromym, gontowym dachem i ozdobiony okrągłą narożną basztą. W środku znajdują się dobrze zachowane historyczne wnętrza, z m.in. renesansowymi freskami i drewnianymi rzeźbieniami. Kasztel kryje wiele zagadek. W jego wnętrzu i najbliższej okolicy, przy okazji remontów i prac ziemnych odkryto już wiele grobów, schowków, i wykopano przedmioty z najrozmaitszych epok. Kasztel jest również znany z tego, że we dworze ponoć straszy, i co zdarza się rzadko, straszą aż dwie białe damy. Legenda mówi również o istnieniu lochów łączących dwór, z nieistniejącym już warownym zameczkiem z czasów Kazimierza Wielkiego, który leżał po drugiej stronie rzeczki Białej, jak i z zamkiem w niedalekiej Bobowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.