Jay Miner (31 maja 1932 - 20 czerwca 1994) - projektant multimedialnych procesorów, legendarny założyciel firmy Amiga, określany mianem "ojca Amigi" przez użytkowników tego komputera.
Pod koniec lat 70. pracował w firmie Atari, dla której stworzył między innymi układ TIA (Television Interface Adapter), zastosowany w komputerach Atari 2600. Niezadowolony współpracą z zarządem firmy, odszedł wraz z grupą innych jej pracowników i założył własną firmę o nazwie Hi-Toro, która później przemianowana została na Amiga (jak głosi anegdota, nazwa zmieniona została po to, aby w firma w spisie alfabetycznym znalazła się przed Atari).
Miner wraz ze współpracownikami rozpoczął prace nad opartą na procesorze Motorola 68000 konsolą do gier Lorraine, która ostatecznie miała stać się w pełni funkcjonalnym komputerem. Stając w obliczu braku funduszy na dalsze działanie, Amiga zmuszona była poszukać wsparcia finansowego. Przejęciem firmy zainteresowane były zasadniczo dwie firmy: Atari oraz Commodore. Ostatecznie zwyciężył Commodore, wykupując firmę wraz z projektem Lorraine. Umożliwiło to kontynuowanie prac, których zwieńczeniem był pierwszy model komputera Amiga, oznaczonego później numerem 1000.
Dobra passa nie trwała jednak długo - gdy zmienił się zarząd Commodore, projekt Amigi został zmarginalizowany i z czasem wszyscy pracownicy, którzy ją stworzyli, zostali zwolnieni. Jay Miner pozostał jednak konsultantem Commodore aż do bankructwa firmy, ogłoszonego 29 kwietnia 1994 roku. Zmarł niespełna dwa miesiące później w wyniku powikłań po chorobie nerek, przeżywszy 62 lata.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.