Jaszczurka zwinka
Jaszczurka zwinka
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Gromada: gady
Podgromada: lepidozaury
Rząd: łuskonośne
Podrząd: jaszczurki
Rodzina: jaszczurki właściwe
Gatunek: jaszczurka zwinka
Nazwa systematyczna
Lacerta agilis
Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) — gada z podrzędu jaszczurek z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie całej Polski i podlega ścisłej ochronie.
Opis
Ubarwienie bardzo zmienne, na grzbiecie zwykle brązowym, szarym lub brunatnym widnieją 3 wzdłużne rzędy dużych ciemnych plam, czasami tworzące pasy. W środku każdej plamy jest mniejsza różnego kształtu zwykle biała plamka. Brzuszna powierzchnia u samców jest szarozielonkawa i lekko plamista zaś u samic szarokremowa i bezplamista.

Rozmiary
Długość całkowita do ok. 23 cm
Długość ciała  do 11 cm (bez ogona)

Pokarm
Odżywia się owadami (głównie prostoskrzydłe i chrząszcze) oraz pająkami i wijami.

Rozmnażanie
Gody od kwietnia do czerwca. Samce podczas godów mają jaskrawozielone boki oraz szyję, są wtedy agresywne wobec siebie i toczą walki w obecności samicy. Samica składa od 5 do 14 jaj o wymiarach 1.4 - 0.9 cm otoczonych pergaminowatymi osłonkami do jamek w ziemi lub piasku wygrzebanych przez samice przednimi odnóżami w nasłonecznionych miejscach. Młode wylęgają się po około 2 miesiącach, są podobne do dorosłych i mają ok. 5.5 - 6.5 cm długości.

Behawior
W razie niebezpieczeństwa ma zdolność odrzucenia części ogona - autotomia, który po pewnym czasie odrasta. Jaszczurka zwinka jest najczęściej spotykanym gadem w Polsce. Można ją spotkać na nasłonecznionych skarpach, polanach. Mieszka w jamach, norach gryzoni, pod kamieniami lub korzeniami. Zapada w sen zimowy od października do marca.

Występowanie
Europa - od środkowej Francji do środkowo-zachodniej części Rosji. Granicą północną jest 60°N a lokalnie do 63°N na Półwyspie Skandynawskim. Granica pionowa dochodzi do 1550 m n.p.m.


Linki zewnętrzne: Jaszczurka zwinka w pełnym ubarwieniu
Grafika:Jaszczurka_zwinka0001.jpg|Portret zwinki Grafika:Zwinka2.jpg|Młoda jaszczurka zwinka Grafika:Mloda Zwinka--PD-- Edward Kowalczyk Nikon Coolpix3200.JPG|Młoda zwinka przed zrzuceniem wylinki Grafika:Jaszczurka_zwinka.JPG|Samiec na wiosnę, w okresie godów Image:Lacerta_agilis_1_(Marek_Szczepanek).jpg Image:Lacerta_agilis_2_(Marek_Szczepanek).jpg
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.