Janina Lewandowska (ur. 22 kwietnia 1908, zm. 21/22 kwietnia 1940) - córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, śpiewaczka, pilot szybowcowy i samolotowy. Zginęła zamordowana w Katyniu prawdopodobnie jako jedyna kobieta wśród zabitych.
Próbowała kariery śpiewaczki, jednak brak zgody ojca i słaby głos nie pozwolił jej na sukcesy. Od 1936 latała na szybowcach. 10 czerwca 1939 wyszła za mąż za Mieczysława Lewandowskiego, swojego instruktora pilotażu.
We wrześniu 1939 dołączyła we Wrześni wraz z grupą kolegów, pilotów cywilnych do III pułku lotniczego. 22 września wraz z większością pułku została otoczona i wzięta do niewoli przez Armię Czerwoną koło Husiatynia. Przetrzymywana najpierw w Ostaszkowie, potem w obozie w Kozielsku.
W czasie przesłuchań podobnie jak część oficerów zmieniła w zeznaniach swoje dane - podając, że urodziła się w 1914 oraz nieprawdziwe imię ojca Marian. Z takimi danymi figuruje na liście wywozowej 20 kwietnia 1940 pod numerem 0402. Zginęła najprawdopodobniej dnia następnego w przeddzień swoich urodzin.
W maju 2005 jej czaszka - przywieziona do Wrocławia z Katynia przez prowadzącego pierwszą ekshumację prof. Gerharda Butza z Zakładu Medycyny Sądowej niemieckiego Uniwersytetu Wrocławskiego - została zidentyfikowana metodą superprojekcji w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.