Janina Garścia, zamężna Gressel (ur. 12 marca 1920 w Krakowie, zm. 1 marca 2004 tamże), kompozytorka, pedagog.
1945 ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (klasa fortepianu u prof. Olgi Stolfowej), studiowała także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (kompozycja u S. Iwchowicza i dyrygentura u A. Malawskiego). Od 1946 pracowała jako pedagog w szkołach muzycznych w Krakowie (m.in. fortepian w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia).
Skomponowała około 700 utworów dla dzieci i młodzieży, głównie na fortepian, a także na wiolonczelę, obój, flet prosty i perkusję. Ponadto autorka utworów na cztery wiolonczele, dwa fortepiany, kapelę ludową; ma w dorobku ilustracje muzyczne, utwory polirytmiczne, utwory na fortepian i perkusję dla jednego wykonawcy, utwory na fortepian z towarzyszeniem muzyki elektronicznej i taśmy magnetofonowej.
Niektóre utwory:
  • Najłatwiejsze utwory dla dzieci (1946)
  • Łamigłówki (1958)
  • Mała suita na dwa fortepiany (1961)
  • Zrytmizowany świat na fortepian i dziecięce instrumenty perkusyjne dla jednego wykonawcy (1974)
  • Impresje wioloczelowe (1981)
Część jej utworów została zaaranżowana na akordeon i zespół harmonek ustnych; wiele kompozycji (szczególnie na fortepian) znalazło się w zbiorach edukacyjnych muzyki dziecięcej wydawanych w Austrii, Japonii, byłych Czechosłowacji, NRD i ZSRR.
Laureatka nagrody resortowej I stopnia (1973), nagrody Prezesa Rady Ministrów (1975); odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1979), Złotą Odznaką miasta Krakowa (1972).
Bibliografia
  • Encyklopedia muzyczna PWM. Część biograficzna, tom 3 EFG, Kraków 1987
  • Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny, edycja 3, Warszawa 1993
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.