Jan Pietrzak (ur. 26 kwietnia 1937), polski satyryk, twórca Kabaretu pod Egidą.
Urodził się w Warszawie na Targówku. Był twórcą i liderem kabaretu studenckiego w Hybrydach (1960-1967), a następnie Kabaretu pod Egidą (od 1967 roku). Za czasów komunistycznych rządów w Polsce cieszył się szeroką popularnością w społeczeństwie, wytykając absurdy ustroju. Wprowadził styl narracji kabaretowej, aluzyjnie komentującej bieżące wydarzenia. Popularność zyskiwały także jego piosenki kabaretowe. Jego pieśń "Żeby Polska była Polską" stała się w 1980 roku jednym z hymnów ruchu Solidarności. Największą popularnością cieszył się za czasów PRL; po przemianie ustrojowej 1989 roku w Polsce jego kabaret stracił na znaczeniu.
W 1995 roku kandydował w wyborach na Prezydenta RP, uzyskując 1,12% głosów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.