Jan Paweł I
Dewiza Pokora
Imię łacińskie Ioannes Paulus PP. I
Data wyboru 26 sierpnia 1978
Imię i nazwisko Albino Luciani
Data urodzenia 17 października 1912
Data śmierci 28 września 1978

Papież Jan Paweł I, Albino Luciani (ur. 17 października 1912 w Forno di Canale (obecnie Canale d'Agordo) - zm. 28 września 1978 w Watykanie), 264. papież w okresie 26 sierpnia - 28 września 1978.
Urodził się w Forno di Canale (obecnie Canale d'Agordo, prowincja Belluno) w wielodzietnej rodzinie robotniczej. Studiował w seminariach diecezji Belluno. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lipca 1935 roku. Doktoryzował się na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 1958 roku był biskupem Vittorio Veneto. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II (1962-1965). 15 grudnia 1969 roku został mianowany przez Pawła VI patriarchą Wenecji. Kapelusz kardynalski otrzymał 5 marca 1973 roku.
26 sierpnia 1978 roku konklawe wybrało Albino Lucianiego papieżem. Przyjął wówczas, po raz pierwszy w dziejach Kościoła, podwójne imię Jan Paweł I - dla uczczenia obu swych poprzedników: Jana XXIII i Pawła VI. 33 dni później, 28 września 1978 roku zmarł w Watykanie i został pochowany w bazylice św. Piotra. Po jego śmierci pojawiły się różne oficjalnie niepotwierdzone teorie spiskowe, sugerujące otrucie (jakoby przez tradycjonalistyczną hierarchię watykańską, powiązaną z finansami Watykanu i mafią, obawiającą się zmian).
Podczas swego krótkiego pontyfikatu Jan Paweł I zaskarbił sobie wiele sympatii; nazywano go "Uśmiechniętym Papieżem". Jest autorem znanych również w Polsce "Listów do znanych postaci" (Ilustrissimi), fikcyjnej korespondencji ze znanymi postaciami historycznymi i bohaterami literackimi.
W roku 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła I.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.