Jan A.P. Kaczmarek (ur. 29 kwietnia 1953 w Koninie) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad trzydziestu filmów długometrażowych i dokumentalnych. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Wspołpracował z teatrem Jerzego Grotowskiego i w latach 80-tych XX wieku stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Swój pierwszy album "Music For The End" nagrał w 1982 roku dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records, po swojej pierwszej trasie koncertowej po USA. W 1989 roku osiadł na stałe w Los Angeles. Nagrywa płyty dla Savitor Records, stale koncertuje zarówno w USA jak i w Europie.
W 2005 roku zdobył Oskara za muzykę do filmu Marzyciel wyreżyserowanego przez Marca Forstera.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.