Jan Dzierżon lub Dzierżoń (16 stycznia 1811-26 października 1906) - polski ksiądz, pszczelarz i uczony.
Urodził się w w Łowkowicach (niem. Lowkowitz) pod Kluczborkiem. Uczył się we Wrocławiu najpierw w szkole katedralnej, potem gimnazjium i na wydziale teologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przyjął tam także święcenia kapłańskie.
Pracował jako proboszcz parafii w Karłowicach na Śląsku Opolskim. Prowadził tam pasiekę, w której prowadził badania nad życiem pszczół. W 1845 zaproponował teorię mówiącą, że samce pszczół rozwijają się z niezapłodniowych jaj, a więc mają jedynie matkę, zaś samice z jaj zapłodniowych. Stał się tym samym odkrywcą zjawiska partenogenezy (dzieworództwa) pszczół.
Zakładał kółka pszczelarskie na Śląsku, z których powstało potem Towarzystwo Pszczelarskie. Łącznie napisał 26 książek naukowych, wydał ponad 800 artykułów. Skonstruował także nowy typ ula. Publikował wyłącznie w języku niemieckim. Poza pszczelarstwem zajmował się także innowacjami agrarnymi. Wprowadził w swojej wsi uprawę łubinu. W 1872 za swoje prace naukowe otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Monachijskiego.
Jako duchowny wystąpił przeciw nowemu dogmatowi o nieomylności papieża, za co biskup wrocławski Heinrich Förster obłożył go klątwą i wykluczył z kościoła rzymskiego.
Zmarł w rodzinnej miejscowości 26 października 1906. W 1946 na jego cześć miasto Rychbach (niem. Reichenbach) na Śląsku otrzymało nazwę Dzierżoniów. Dziesięć lat później 50. rocznicę jego śmierci Poczta Polska uczciła znaczkiem okolicznościowym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.