Jamnik krótkowłosy standardowy - co najmniej dziesięć ras, różniących się rozmiarem, szatą i charakterem.
Opis
  • pies o bardzo krótkich nogach, wydłużonym tułowiu i inteligentnej, szlachetnej w kształcie głowy
  • długowłosy, szorstkowłosy albo krótkowłosy
  • maść w każdym kolorze, byle ni czysto czrna i nie czysto biała
  • wysokość w kłębie: 17 do 25 cm
  • obwód klatki piersiowej: jamnik króliczy od 30 cm; miniaturkowy do 35 cm; standardowy powyżej 35 cm i wadze 9 kg
  • przeciętna długość życia - 15 lat
Jego pochodzenie budzi wątpliwości; miłośnicy twierdzą, że pochodzi aż ze starożytnego Egiptu, choć pewno narodził się w Niemczech.
Z Egiptu do Niemiec
Już w starożytnym Egipcie istniały liczne rasy psów, z których część uwieczniono na płaskorzeźbach i posągach świątynnych. Archeolodzy nie wierzyli własnym oczom, kiedy
Z Niemiec w świat
Rozpowszechnienie jamnika w Europie w XVI/XVII wieku zapączatkowało wielokierunkowy rozwoj tej rasy. Jednym z kierunków rozwoju była adaptacja jamnika do warunków zimowych, co objawiło się zmianami we wzorcu (masywniejsze łapy, skrócona kufa, wieksze uszy), który nie jest akceptowany w wielu krajach europejskich (jedynie w krajach skandynawskich). Jamnik adaptowal się z trudem do chłodniejszego klimatu wiele dziesięcioleci, co było wynikiem wtórnego lepszego przystosowania do ciepła. Innym kierunkiem rozowju jamnika było przystosowanie go do różnego rodzaju polowań. Jamniki zatem były tresowane na: posokowców, psy zaganiające, buszujące, norowce. Zakres ich pracy nie ograniczał się tylko do wypłaszania borsuków z nory, gdzie jamnik był zdany sam na siebie, ale też do zaganiania dzików (jamniki szorstowłose), buszowania w chaszczach i trzcinie oraz aportowania (długowłose). Warto wspomnieć, że indywidualny charakter nie pozwalał jamnikowi na łatwą aklimatyzacje w sforze psów innych ras. Częste walki o dominacje z upływem lat doprowadziły do przyjęcia tych psów w progi domostw, gdzie wkrótce zajęły należne im miejsce, w pościeli na kanapie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.