Jamhad (zwany też kraj Halab) – starożytna kraina leżąca w północnej Syrii. Głównym miastem krainy był Halab – dzisiejsze Aleppo, położone na szlaku handlowym łączącym Babilon z Morzem Śródziemnym. Jeden z obszarów tzw. Żyznego Półksiężyca, zasiedlony od VI tysiąclecia p.n.e. W XVIII w. p.n.e. Jamhad był centrum silnej federacji miast amoryckich. W późniejszych czasach na tych obszarach toczyła się rywalizacja między Hetytami a huryckim państwem Mitanni.
Królowie amoryckiego Jamhad: Sumuepuh, Jarimlin I, Hammurapi I, Abbael, Jarimlin II, Nikmepa, Irkabtum, Jarimlin III i Hammurapi II.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.