James Alix Michel (ur. 1945), polityk Seszeli.
Pracował w przemyśle telekomunikacyjnym i hotelarskim; jeszcze przed uzyskaniem niepodległości przez Seszele związany z lewicową partią France-Alberta René Ludowym Frontem Rozwoju Seszeli (wcześniej pod nazwą Zjednoczona Partia Ludowa Seszeli). Od 1974 był członkiem Komitetu Centralnego, w latach 1984-1994 zastępcą sekretarza generalnego partii, a od 1994 sekretarzem generalnym.
W rządzie prezydenta René sprwawował wiele funkcji ministerialnych, m.in. szefa resortu edukacji, informacji, obrony i finansów. Tekę finansów zachował również po objęciu w 1996 stanowiska wiceprezydenta.
Jako oficer odszedł ze służby czynnej w stopniu pułkownika w 1993; zajmował wcześniej m.in. stanowisko szefa sztabu głównego.
W lutym 2004 prezydent René zapowiedział przekazanie władzy wiceprezydentowi Michelowi (po 27 latach prezydentury); uroczystość zaprzysiężenia nowego szefa państwa miała miejsce 14 kwietnia 2004.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.