Jama nosowa (łac. cavum nasi) to przestrzeń ograniczona powierzchnią wewnętrzną nosa zewnętrznego oraz kośćmi twarzoczaszki wysłana błoną śluzową.
Wyróżniamy jamę nosową właściwą ograniczoną od przodu: nozdrzami przednimi (nares), od tyłu łączącą się zaś z cześcią nosowa gardła przez nozdrza tylne (choane) Każda z nich ma cztery ściany:górna,dolna,przyśrodkowa i boczna. Ze ściany bocznej do swiatla jamy nosowej wystają trzy lub cztery małżowiny nosowe:górna, środkowa i dolna oraz ewentualnie najwyższa. Pod nimi znajdują się przewody, które łączą się w jeden przewód nosowo-gardłowy, który z kolei łączy się z częścia nosową gardła. Do przewodów maja ujście zatoki przynosowe znajdujące się w trzonach kości czaszki. Jamę dzieli na dwie części przebiegająca strzałkowo przegroda nosowa (septum nasi) składająca się z części kostnej i chrzęstnej.
W skład jamy nosowej wchodzą również zatoki przynosowe (sinus paranasales)
Ujścia zatok:
  • zatoka szczękowa do przewodu nosowego środkowego
  • zatoka czołowa do przewodu nosowego środkowego
  • komórki sitowe przednie do przewodu nosowego środkowego
  • zatoka klinowa do przewodu nosowego górnego
  • komórki sitowe tylne do przewodu nosowego górnego.
Zatoki wysłane są błoną śluzową taka jak jama nosowa, lecz błona zatok jest cieńsza.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.