Jakobini - radykalny klub polityczny założony w okresie rewolucji francuskiej 1789 roku, z przywódcą Maksymilianem Robespierrem na czele. Po obaleniu rządu umiarkowanych żyrondystów, jakobini przejęli władzę w kraju, którą sprawowali poprzez Komitet Ocalenia Publicznego. Zastosowali totalną mobilizację ludzi i środków w wojnie z Prusami i Austrią oraz terror w walce z kontrrewolucją wewnętrzną. Klub został rozwiązany przez Konwent Narodowy w 1794 roku, a Robespierre aresztowany i zgilotynowany.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.