Jaime Roldos Aguilera (ur. 1940 w Guayaquil, zm. 24 maja 1981), polityk ekwadorski, prezydent Ekwadoru od 1979.
Ukończył wydział prawa uniwersytetu w Guayaquil, w czasie studiów działał w organizacjach studenckich (m.in. stał na czele Stowarzyszenia Studentów Prawa). Pracował jako adwokat, był wiceprezesem i prezesem Izby Adwokackiej Ekwadoru oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Adwokatów Krajów Andyjskich. Na uniwersytecie w Guayaquil był profesorem prawa, przez pewien czas również zastępcą dziekana wydziału prawnego. Pod koniec lat 70. brał aktywny udział w pracach nad nową konstytucją; została ona przyjęta w referendum i weszła w życie w sierpniu 1979, a jej zapisy stanowiły poszerzenie swobód obywatelskich.
Jednocześnie centrolewicowe Zgrupowanie Sił Ludowych wysunęło kandydaturę Roldosa Aguilery w wyborach prezydenckich; wygrał wybory w kwietniu 1979 i został zaprzysiężony w sierpniu t.r., zasiadając w fotelu prezydenta jako pierwszy cywilny polityk od 7 lat. Nie dożył końca 5-letniej kadencji, zginął wiosną 1981 w wypadku lotniczym. Jego brat Leon pełnił funkcję wiceprezydenta przy kolejnym szefie państwa Osvaldo Hurtado.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.