Jacek_Malczewski -

Jacek_Malczewski -
Jacek_Malczewski -
Jacek Malczewski (15 lipca 1854 - 8 października 1929) - polski malarz, najwybitniejszy przedstawiciel modernizmu przełomu XIX i XX wieku.
Malczewski urodził się w Radomiu, w starej ale zubożałej rodzinie mieszczańskiej. Do 13 roku życia wychowywał się po okiem rodziców, Juliana i Marii z Korwin Szymanowskich. W 1867 rodzice wysyłają go do majątku wuja w Wielgiem. 4 lata później, 17-letni Malczewski przeprowadza się do Krakowa, gdzie uczy się w gimnazjum oraz zostaje wolnym słuchaczem Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie (na prośbę Jana Matejki) opuszcza gimnazjum i studiuje tylko w SSP.
Najsłynniejsze obrazy:
  • Śmierć Ellenai (1883)
  • Wigilia na Syberii (1892)
  • Melancholia (1890-1894)
  • Błędne koło (1895-1897)
Był malarzem, który pozostawił po sobie najwięcej autoportretów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.