Jaćwingowie -
.
Jaćwingowie -
w lesie na terenie Cmentarzyska Jaćwingów.
Jaćwingowie, Jaćwięgi (łac. Sudovia, lit. Jotvingiai) - wymarły lud bałtyjski, blisko spokrewniony z Prusami, zamieszkujący Sudowię lub Jaćwież - tereny na lewym brzegu środkowego Niemna, jak również tereny dzisiejszego Pojezierza Suwalskiego. Posługiwali się oni językiem jaćwińskim (jaćwieskim).
Prowadzili niszczące najazdy na Mazowsze, lubelską Małopolskę. W odwecie za najazdy Bolesław Wstydliwy zorganizował najazd odwetowy na ich ziemie. Kilkanaście lat potem powracający z łupami zagon jaćwieski został rozbity przez Leszka Czarnego. Ich los przypieczętowała przegrana bitwa nad rzeką Nurzec.
Osłabieni zostali podbici przez zakon krzyżacki do 1283, w którym to poddał się im ostatni ich wódz Skomand. Resztki emigrowały na Litwę i tam zostały wchłonięte przez Litwinów w XIII i XIV wieku. Ich ziemie pokojem melneńskim w 1422 roku podzielono między zakon krzyżacki i Litwę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.