To podrodzina języków indoeuropejskich, którymi posługuje się blisko 570 mln osób, zamieszkujących południowo-zachodnią Europę, Amerykę Łacińską i znaczne obszary Afryki.
Języki te rozwinęły się w okresie preromańskim (łaciny ludowej, którą posługiwano się na znacznych obszarach imperium rzymskiego. Okres od 800 roku uznaje się za okres romański. Najstarsze zabytki języków romańskich pochodzą z hiszpański, portugalski, francuski, włoski i rumuński.
Zespół dialektów, którymi posługiwali się, głównie w średniowieczu, Żydzi sefardyjscy zamieszkujący romańskiej z dodatkiem elementów hebrajskich i aramejskich. Najstarsze zabytki literatury w tych dialektach, zapisywane alfabetem hebrajskim pochodzą z XI wieku.
Dialekty na krawędzi wymarcia, ostatnie izolowane grupy posługujące się nimi zamieszkują Wyspy Jońskie.
Najważniejsze dialekty judeo-romańskie to:
ladino (judeo-hiszpański),
laaz,
corfat,
szwadit,
judeo-portugalski,
judeo-kastylijski (sefardyjski).
Język romański z grupy Burgundii - w centralnej części Francji i w Szwajcarii. Dialekty są
neuchâtelois, pontalissien, valserine i 2 inny.
Zobacz też:
język waloński
Linki zewnętrzne
[http://www. linguasphere. org/langues romanes. pdf].
Język romański z grupy langues doïl, posługiwali się nim Bretończycy,
- w Francji.
Zobacz też:
język waloński
Zobacz w Internecie
[http://www. linguasphere. org/langues romanes. pdf].
(macedorumuński) to język z grupy romańskiej (podgrupa wschodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się na co dzień ok. 150 tys. osób (50 tys. w północnej Grecji, 50 tys. w Macedonii, 40 tys. w Bułgarii oraz 10 tys. w Albanii, spotykany także na terenie Rumunii, Serbii i Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny), spośród grupy etnicznej liczącej ok. 700 tys. osób.
To wymarły język z grupy romańskiej (podgrupa zachodnioromańska) języków indoeuropejskich, używany w średniowieczu w całej Dalmacji. Do końca wyspie Krk przetrwał aż do 1898 roku.
Dalmatyński posiadał dwie grupy dialektów: południowe (dubrownickie) i północne. Najbardziej zbliżony był do języków friulskiego i istriockiego. Niedawno pojawiła się inicjatywa wskrzeszenia tego języka i opracowania języka nowodalmatyńskiego.
To niezbyt trafne określenie, w istocie chodzi bowiem o zespół dialektów używanych w środkowopółnocnych Włoszech, w regionie języka włoskiego. Dialekty te nie uzyskały jak dotąd formy zestandardyzowanego języka literackiego. Istnieje niezbyt obfita literatura tworzona w gwarach lokalnych takich ośrodków jak Bolonia czy Ferrara.
Zobacz też: języki romańskie.
(fr. français) jest to indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 72 mln ludzi na całym świecie.
Francuski to państw świata:
Europa:
Francja (ok.
To zespół dialektów romańskich używanych we Włoszech (Szwajcarii (kantony Fribourg, Valais, Vaud i Geneve) oraz we Francji (językiem francuskim a językiem prowansalskim.
Język franko-prowansalski został w 1999 roku prawnie uznany przez Włochy za podlegający ochronie język mniejszościowy. Uważa się, że jest zagrożony wyginięciem.
Zobacz też: języki romańskie.
A. friulański a. furlański jeden z języków retoromańskich, największy pod względem liczby mówiących .
Posługuje się nim ponad pół miliona osób, przede wszystkim Istrii, lecz póżniej język furlański został wyparty z wybrzeża Morza Adriatyckiego przez język włoski oraz język słoweński i obecnie jego zasięg ogranicza się do północnej części regionu. W 1999 roku został oficjalnie uznany przez państwo włoskie.
(gal. galego, hiszp. gallego, port. galego) - język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ok. 3,2 mln Galisyjczyków zamieszkujących głównie hiszpański region autonomiczny Galicię (kastylijskim) oraz sąsiednie prowincje Argentynie, Brazylii i Meksyku.
(północnowschodniosardyński) to jeden z czterech głównych dialektów języka sardyńskiego. Posługuje się nim ok. 0,1 mln mieszkańców włoskiej wyspy Sardynii, przede wszystkim jej północno-wschodniej części.
Ze względu na niewykształcenie jednego języka literackiego sardyńskiego i różnorodność jego dialektów, bywają one niekiedy traktowane jako odrębne języki.
Większość użytkowników tego języka zna Biblii przetłumaczono nań w latach korsykański.
Nazywany tak poprzez analogię do innych języków narodowych jest powszechnie utożsamiany z językiem kastylijskim. Jest to język należący do grupy romańskiej języków indoeuropejskich.
Język hiszpański jest trzecim najczęściej używanym językiem na kuli ziemskiej. W roku Ameryce Południowej i Ameryce Północnej, a dalsze 65 milionów jako drugim językiem.
Konstytucja Hiszpanii stanowi, że językiem urzędowym w całym państwie jest język kastylijski.
To język z grupy romańskiej (podgrupa zachodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się nie więcej niż 1 tys. osób w okolicach chorwackich miejscowości Rovinj (Rovigno) oraz Vodnjan (Dignano), znajdujących się na półwyspie Istria. Język ze względu na znikomą ilość użytkowników zagrożony jest bardzo poważnie wyginięciem.
Co do pochodzenia języka istriockiego i jego szczegółowej klasyfikacji istnieją różne teorie wśród językoznawców.