Język manx - (Gaelg Vanninagh; język manx gaelicki) - język z grupy goidelskiej języków celtyckich, który używany jest na wyspie Man (dependencji Korony brytyjskiej), położonej na Morzu Irlandzkim. Pochodzi od języka staroiryjskiego, a zwłaszcza od jego dialektów ulsterskiego i galloway. Wyodrębnił się około V w. n.e. Najstarsze zapiski w tym języku pochodzą jednak dopiero z XVII w. Literatura w języku manx nie jest zbyt bogata.
Obecnie język manx można uznać za język wymarły lub przynajmniej bliski wymarciu, ponieważ podejmuje się próby jego odrodzenia. Ostatnia osoba, która używała go jako języka ojczystego zmarła w roku 1974. Działania mające na celu ożywienie tego języka przyniosły pewne rezultaty - obecnie wielu mieszkańców wyspy nauczyło się języka manx i posługuje się nim jako drugim językiem, po angielskim. Według spisu ludności z 1991 roku jest to 634 osoby z ponad osiemdziesięciotysięcznej populacji wyspy.
Zapis języka manx, inaczej niż języka irlandzkiego czy szkockiego gaelickiego, nie odpowiada goidelskiej fonologii, a raczej przypomina zapis, jaki mogłaby stosować osoba anglojęzyczna.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.