Józef Cyrankiewicz (urodzony 23 kwietnia 1911 - zmarł 20 stycznia 1989), działacz socjalistyczny, później okresu PRL-u; wieloletni premier RP i PRL (najdłużej sprawował tę funkcję w historii Polski). Z zawodu prawnik i dziennikarz.
Józef Cyrankiewicz wywodził się z patriotycznej rodziny o inklinacjach narodowych (ojciec jego był endeckim działaczem w Galicji). Podczas studiów w Krakowie młody Cyrankiewicz związał się z ruchem socjalistycznym, pozostał jednakże zdecydowanym antykomunistą. Działał w PPS i Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.
Podczas wojny więzień Auschwitz oraz Mauthausen - aktywnie uczestniczył w tamtejszym ruchu oporu, choć istnieją wersje mówiące o jego działalności jako kapo. 1945-48 sekretarz generalny i członek Rady Naczelnej PPS. 1946-49 prezes Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych. 1947-72 nieprzerwanie poseł na sejm RP i PRL.
Następca Edwarda Osóbki-Morawskiego na stanowisku premiera RP w latach 1947-52. W 1952 roku musiał zrzec się tego stanowiska na rzecz Bolesława Bieruta. Został wicepremierem w jego rządzie. Ponownie premierem mianowano go w 1954 roku i funkcję tę sprawował już do czasu wypadków Grudnia '70.
W 1956 roku nakazał wojsku brutalnie stłumić robotnicze powstanie w Poznaniu. Zasłynął wówczas cynicznym stwierdzeniem kto podniesie rękę na władzę ludową niech wie, iż ręka ta będzie mu odcięta.
1948-71 członek KC i politbiura przy PZPR. Po 1970 odsunięty od ważnych stanowisk w państwie i partii. Na pocieszenie mianowano go na funkcję przewodniczącego Rady Państwa, którą sprawował krótko do 1972 roku. Po odejściu z czynnej polityki zaangażował się w ruchu "walki o pokój" przyjmując w 1973 roku funkcję przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju, później spotkał go awans na członka Prezydium Światowej Rady Pokoju w Sztokholmie (był nim do 1986 roku).
Józef Cyrankiewicz cieszył się ogromnym powodzeniem u kobiet (miał mnóstwo kochanek). Jego drugą żoną była przez długi czas znana aktorka Nina Andrycz.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.